fbpx

הנעת עובדים

הנעת עובדים לעבודה יעילה, עבודה באווירה טובה

מנהלים רבים עסוקים באחת השאלות החשובות ביותר- כיצד להניע את ציבור העובדים שלהם וכיצד לשמר אותם לאורך זמן רב ולהפיק מהם את המיטב. לפני שנתייחס לסוגיה של הנעת עובדים, נדגיש את המונח הנעה- מונח זה מתייחס לשורה של הליכים אשר מטרתם לכוון ולשמור על התנהגות אנושית למען השגרת מטרה מסוימת. למוטיבציה יש מספר מרכיבים מרכזיים: עוררות, הכוונה ושימור. בדיוק כפי שאנשים מחפשים כיצד להגיע מנקודה אחת לנקודה האחרת בעת הנסיעה ברכב, עליהם להקדיש זמן רב להתנעה ותחזוקה של הרכב. כך גם הנעה של עובדים צריכה להתייחס למרכיבים השונים במטרה לגרום לעסק להתפתח ולהשתפר. ברוב המקרים אנשים משקיעים לא מעט בשלב הראשון אך מוצאים את עצמם מזניחים את שלב הכוונה והשימור- מדובר באחד השלבים החשובים והחיוניים ביותר לניהול עסק.

ייעול עובדים, הנפקת יותר מעובדים

יש לברר מה מניע את העובדים השונים

חשוב ביותר לברר מה מניע את העובדים השונים – יש לזכור כי אנשים מונעים מדברים שונים. עובדים נמצאים בעסק מסיבות מסוימות. כאשר שואלים מנהל מדוע העובדים שלו בחרו לעבוד בעסק, הוא לא בהכרח ידע את התשובה הנכונה. כך למשל מרבית העובדים נמצאים בארגון במטרה להשפיע על אחרים ולהיות שותפים להליך יצירת שינוי.

אם ניקח למשל סוכנת נסיעות, הרי מה שעשוי להניע אותה זה החלק שהיא לוקחת במסגרת תכנון חופשת החלומות. מאידך, יש לא מעט עובדים אשר מגלים השתייכות עמוקה לארגון בשל העובדה כי הם חשים הזהות עמוקה. ישנם עובדים אשר מחפשים בעבודה מנוע לצמיחה אישית ואילו יש אנשים אשר בוחרים במקום העבודה בשל שיקולי שכר. אחת הדרכים הטובות ביותר לדעת מה מניע את העובדים היא פשוט לשאול אותם.

האם כסף הוא המניע המרכזי?

נשאלת השאלה האם הנעת עובדים כוללת את העניין הכספי? כמובן שכן אך לא רק. מחקר אשר נערך בשנת 1999 בחברות שונות עסק בשאלה מה הדבר החשוב ביותר לעובדים במקום העבודה שלהם. מצד המנהלים את דירגו את השכר במקום הראשון ולאחר מכן קביעות או קידום ותנאי עבודה טובים יותר. בחלקו השני של המחקר פנו אל העובדים ושאלו אותם את השאלה והתשובות היו שונות מאד.

כך נמצא כי העובדים דירגו במקום הראשון את הערכה של המנהלים כלפיהם ולאחר מכן עניין בעבודה, שיתוף מידע בשכר וקביעות. אין ספק כי בחינת הממצאים כוללת פער בין המנהלים ובין העובדים השונים תוך התייחסות לנושא השכר. אין ספק כי אחת הסיבות המרכזיות בגללן אנו יוצאים לעבודה היא נושא השכר, אבל עובד אשר לא מרגיש מסופק במקום העבודה שלו לא יישאר שם לאורך תקופה ארוכה, גם אם בזמן הקצר המוטיבציה שלו תישמר בשל העלאה בשכר. עוד בנושא הערכת עובדים.

גלגלי פעולה, הנעה, מנוע צמיחה

הנעת עובדים באמצעות הטלת תפקידי ניהול ומשימות ברורות

חלק מרכזי וחשוב במסגרת הנעת עובדים היא לספק להם משימות ברורות. על מנת לייעל את העבודה ולהצעיד את העסק לרמה הגבוהה ביותר יש צורך במשימות ברורות וכן דגש על חיבור ומחויבות במטרה להשיג את המטרה. מכאן, על המנהלים לציין בפני העובדים מהי המטרה של הארגון ומהם הערכים של הארגון וכן לוודא כי התפקיד של כל אחד בארגון ברור לעובדים. יש לא מעט פעמים במסגרת העבודה כי העובדים לא ממש יודעים מהי הגדרת התפקיד הברורה שלהם ולכן המטרה של המנהלים צריכה להיות – הסבר מדויק לגבי העבודה. קראו עוד בנושא מנהיגות.

במסגרת הנעת עובדים קיימת חשיבות רבה להליך השיתוף. יש לשתף את העובדים שלכם בכל אשר קורה בעסק ולא לחשוש מפני כך. אם תמצאו את עצמכם חוששים, הרי העובדים לא יוכלו להתמקד בביצוע העבודה על הצד הטוב ביותר. מאידך, במקרים בהם קבלת ההחלטות תהיה משותפת, הרי העובדים יהיו מחויבים לבצע את התפקיד על הצד הטוב ביותר. העובדים הם המקור הטוב ביותר ללמידה על העסק ולכן על המנהלים להקדיש מחשבה רבה לשיתוף עימם על מנת להוביל את העסק למקום טוב יותר.

עוד מאמרים מעניינים באתר

נשמח לשוחח
שתפו:
תוכן עניינים
מאמרים נוספים באותו הנושא
מאמרים אחרונים שעלו לאתר
ניהול ההוצאות בעסק

כל בעל עסק חייב לדעת בכל רגע נתון אם העסק שלו מרוויח או מפסיד.ניהול ההוצאות בעסק באופן תקין יסייע לבעל העסק לתכנן קדימה את פעולות

ניהול לקוחות

אחד התחומים המשמעותיים ביותר עבור כל עסק הוא ניהול לקוחות נכון וחכם.כיצד ניתן לייעל את ניהול הלקוחות בעסק? כיצד תוכלו לשמור על הלקוחות שהשגתם? כיצד

ניהול משברים

כל בעל עסק גדול כקטן יודע, שגם בעסק מצליח ומשגשג, עשויים להתרחש משברים.אף אחד מאיתנו אינו חסין נגדם, השאלה הנשאלת ניהול משברים – כיצד מתמודדים?איך

ניהול משימות

בתחרות הרבה המצויה כיום בין עסקים, אין ספק שללא ניהול נכון של משימות ושל זמן קשה מאוד לשרוד ולהצליח.צוות המומחים של חברת מיינדד ייעוץ עסקי,

MINDED - ייעוץ עסקי