fbpx

מודל עסקי

בניית מודל עסקי

המושג "מודל עסקי" הינו מושג דינמי, חדשני וגמיש. יצירת מודל עסקי חיונית לניהול עסקי לעסק ולתפעולו המוצלח. מהו מודל עסקי מוצלח ומהי חשיבותו – צוות המומחים של חברת Minded בחר במאמר הנוכחי לענות לכם על כל השאלות החשובות.
מודל עסקי חיוני לכל חברה, עסק או ארגון ללא קשר לגודלו. בניית מודל מוצלח, שישרת ויקדם את החברה ומטרותיה, הוא בהחלט אתגר לא פשוט. יש לבצעו בעזרת אנשי מקצוע המומחים לדבר, שידעו להציע את המודל המתאים ביותר להתפתחות הכלכלית הרצויה של החברה.

מודל עסקי

מהו מודל עסקי

מודל עסקי הוא רציונל החברה אותו יש למסגר.
מטרתו להגדיר את עקרונות וערכי החברה, נקודות החוזקה והחולשה שלה ואת הדרכים בהם תפעל כדי להצליח ולהרוויח יותר.
בשורה אחת ניתן לומר, כי המודל הוא כלל דרכי הפעולה הרצויות כדי לתרגם את הרעיון שעל בסיסו קמה לעשייה ולרווחים והגדרת הלקוחות הפוטנציאליים והספקים הרצויים.

למה חשוב שיהיה לחברה את המודל

מטרתו של מודל עסקי, הבנוי באופן מדויק ומקצועי, הוא להביא את החברה להשיג את מטרותיה ולקצור הצלחה בשוק.
אם המודל בנוי לא נכון – החברה עלולה להתמוטט ולפשוט רגל במהירות. כדי להצליח אמנם יש צורך לפתח אמצעים טכנולוגיים חדשניים, מוצרים או שירותים, אך הם אינם עומדים ברשות עצמם – יש לשלבם במודל העסקי של החברה עם ניהול סיכונים נכון.

מודל עסקי יכול להעניק יתרון תחרותי על פני חברות דומות הפועלות בשוק: אם חברה יוצרת מודל עסקי שיש בו אלמנט חדשני שאינו מוכר בשוק, אותו אלמנט יכול להזניקה קדימה בפער משמעותי ממתחרותיה (בהמשך נראה כיצד בבניית המודל העסקי אתם ממש לא חייבים "להמציא את הגלגל".
לדוגמה: חברה המאפשרת הזמנה מקוונת של מצרכיה (ובמיוחד אם היא ראשונה בתחום מסוגה), דבר המקל מאד על הצרכנים, חוסך להם זמן ומאפשר קבלת מוצרים הביתה בנוחות מירבית. חברה זו תחווה עלייה משמעותית במכירותיה והזנקה קדימה מול המתחרים.

מודל עסקי חיוני ליצירת תזרים רווחי ותוכנית צמיחה כלכלית: תפקידה של תוכנית זו לסייע בשמירה על תזרים מזומנים והיא קריטית במיוחד בחודשים הראשונים של שיווק מוצר חדש. בנוסף, התוכנית הכלכלית במודל העסקי מחייבת את מנהל החברה להיות מעודכן באופן תמידי במצב הכלכלי של החברה – רווחים והפסדים כאחד – כדי שיתבצע בחברה ניהול ותכנון פיננסי תקין.

מודל עסקי חשוב גם בהתנהלות מול מלווים ומשקיעים: משקיעי הכספים ירצו לדעת שלחברה תוכנית ברורה וסדורה להצלחה כלכלית והתייעלות עסקית. במידה וקיים מודל עסקי כלכלי מאוזן ויציב הוא יוכל להיות מוצג בפני המשקעים והמלווים בכל עת. מנהל החברה אף יוכל לענות בצורה אחראית וסדורה על שאלותיהם. כך תוכל החברה להשיג יתרון על מתחרים בגיוס בעלי הון הדרושים לפיתוח ולצמיחה.

תכנון תכנית

את המודל העסקי יש לנסח בצורה כזו:

על איזה שירות או מוצר מתבססת הפעילות- למשל, מכירת קורסים דיגיטליים.
לאחר מכן, מהי המטרה אותה אתם מעוניינים להשיג, למשל: השאיפה שלכם היא למכור X קורסים דיגיטליים בחודש.
בשלב השלישי, יש לחשוב מהי הדרך המומלצת לבניית המוצר או השירות שלכם בצורה רווחית.
לכאורה, מדובר במשימה פשוטה וקלה, שהרי כל בעל עסק יכול למכור מוצרים, אולם דרך בניית מודל בפועל ניתן להבחין כי עם מעט יצירתיות וחשיבה מחוץ לקופסא, ניתן להפיק רווחים גבוהים בהרבה מהרווחים שהפקתם עד היום.

ולא, אתם ממש לא חייבים להמציא את הגלגל

אולי תופתעו לגלות, אך בשנים האחרונות עשרות אלפי חברות בישראל נסגרו למרות שלרובן היתה תוכנית עסקית מסודרת ומובנית עם מיתוג עסקי מדויק.
החברות שעובדות עם מודל עסקי לעומת זאת, כמו גוגל, אמאזון, איקאה, לגו וחברות נוספות, כלל לא היו קרובות לסכנת סגירה, ולהפך, הם הצליחו להכפיל ולשלש רווחים ולהגיע לעוד ועוד לקוחות שהתווספו על הלקוחות הקיימים שלהן.

המודל העסקי שהיה מבוסס על חדשנות מעולמות תוכן אחרים, מיושם בהצלחה על ידי חברות ענקיות שכולנו מכירים.
הנה כמה דוגמאות:
מכירים את טיסות ה-Low cost? חברות הטיסה העתיקו את המודל של אומנות ההפחתה, מחנות ה-DISCOUNT המובילה ALDI.
חברת Airbnb לשיתוף חדרי אירוח והשכרה התבססו מודלים של פלטפורמות אינטרנטיות אחרות שעוזרות גם הן לשרת אנשים ע"י שיתוף, כמו : הובר וגט טקסי.

מודל עסקי

מה ההבדל בין מודל עסקי ואסטרטגיה עסקית

ברצוננו לחדד את ההבדל בין מודל עסקי לאסטרטגיה עסקית.
מודל עסקי מגדיר את אופן הפעולה הרצוי של העסק ואילו אסטרטגיה עסקית סוקרת את הדרך האופרטיבית שבה יתנהל ויפעל העסק.
כלומר, המודל מגדיר את גבולות העסק ואת סוג הלקוחות הרצויים ואילו אסטרטגיה עסקית תגדיר עבור העסק את האופן שבו תגיעו לאותם לקוחות, תוך הבלטת הייחודיות שלכם מול המתחרים.
המודל והאסטרטגיה העסקית משלימים האחד את השני ואין קיום של האחד ללא השני.

בניית המודל – עם היועצים העסקיים של חברת Minded

מתוך האמור לעיל, ניתן להבין את חשיבותו הרבה של בניית מודל עסקי לכל חברה או עסק בכל גודל והיקף.
בשוק קיימים סוגי מודל עסקיים שונים וחשוב להתאימם לאופי העסק ולפעילותו בשוק. אצלנו בחברת Minded תוכלו למצוא שירותי ייעוץ עסקי, ייעוץ פיננסי וייעוץ ארגוני לעסקים קטנים ובינוניים בתחומי הקמעונאות, המזון, המסחר והשירותים.
נשמח ללוות אתכם בבניית המודל המתאים לפעילותכם כדי לבנות בסיס מוצלח ורווחי לעסק שלכם.

מאמרים נוספים שיעניינו אתכם

נשמח לשוחח
שתפו:
תוכן עניינים
מאמרים אחרונים שעלו לאתר
ניהול ההוצאות בעסק

כל בעל עסק חייב לדעת בכל רגע נתון אם העסק שלו מרוויח או מפסיד.ניהול ההוצאות בעסק באופן תקין יסייע לבעל העסק לתכנן קדימה את פעולות

ניהול לקוחות

אחד התחומים המשמעותיים ביותר עבור כל עסק הוא ניהול לקוחות נכון וחכם.כיצד ניתן לייעל את ניהול הלקוחות בעסק? כיצד תוכלו לשמור על הלקוחות שהשגתם? כיצד

ניהול משברים

כל בעל עסק גדול כקטן יודע, שגם בעסק מצליח ומשגשג, עשויים להתרחש משברים.אף אחד מאיתנו אינו חסין נגדם, השאלה הנשאלת ניהול משברים – כיצד מתמודדים?איך

ניהול משימות

בתחרות הרבה המצויה כיום בין עסקים, אין ספק שללא ניהול נכון של משימות ושל זמן קשה מאוד לשרוד ולהצליח.צוות המומחים של חברת מיינדד ייעוץ עסקי,

MINDED - ייעוץ עסקי