fbpx

התנהלות עסקית בזמן קורונה

התנהלות עסקית בזמן קורונה אינה פשוטה כלל! לפלח עסקים מסוים, מדובר במכה קשה אשר עלול לקחת זמן רב עד להתאוששות מלאה (אם בכלל). קראו הכל בנושא.
התנהלות עסקית בזמן קורונה

שנת 2020 תיזכר לנצח, ולא רק בגלל הרכב המספרים המגניב והקל לזכירה. שנת 2020 הביאה איתה את נגיף הקורונה שהתחיל בסין ולאט לאט עבר גם לארצות אחרות ובינהן אלינו לישראל. בימים האחרונים משרד הבריאות מוציא הנחיות על מנת להאט את קצב ההתפשטות של הקורונה, במטרה לגרום לכמה שפחות נדבקים, כמה שפחות חולים וכמובן כמה שפחות מתים.

בכדי להשיג מטרה חשובה זו, גני הילדים ובתי הספר נסגרו, ההורים אינם יכולים לעבוד כרגיל, חלק מהעסקים נסגרו (כמו קניונים, חדרי כושר, אולמות אירועים וכדומה), ומעסיקים רבים הוציאו את עובדיהם לחל”ת – חופשה ללא תשלום. בנקודת הזמן הזו כולם מודעים לכך שכל המשק נפגע, גם אם בסופו של דבר לא יוטל סגר מלא על כל המדינה – אם כי גם תרחיש זו הוא מציאותי לגמרי.

כלל האוכלוסייה נפגעת במצב הנוכחי: שכירים רבים הוצאו לחל”ת, חלקם נדרשים לעבוד מהבית, עצמאיים בעלי עסק שאינו חיוני, נפגעים מחוסר עבודה ובכך למעשה אינם מכניסים כסף לכיסם בתקופה זו. על פי ההנחיות מתאריך 18.3.2020, עסקים פרטיים יעבדו במתכונת מצומצמת, כאשר יגבילו את כוח האדם שלהם ל-30% בו זמנית. עסקים עם 10 עובדים ומטה אינם צריכים לצמצם את כוח האדם, אך בכל מקרה צריכים להקפיד על שמירת מרחק של 2 מטר מעובד אחד למשנהו.

קורונה 2019

התנהלות עסקים בזמן משבר הקורונה

שירותים חיוניים כגון: מכולות, בתי מרקחת, בנקים, ימשיכו לפעול במתכונת מלאה.

התנהלות עסקית בזמן קורונה היא בהחלט דבר מורכב, מדובר במשהו לא צפוי ולא מתוכנן, שאף אחד לא יכול להעלות על דעתו שצפוי להתרחש. לשכירים אין את האופציה להחליט אם מקום העבודה שלהם ימשיך לעבוד או לא, זה תלוי בהחלטת המעסיק או המדינה (תלוי בסוג העסק). במקרה ונשלחים לחל”ת הם אינם מקבלים שכר בתקופה זו, ובמידה ונדרשים לעבוד מהבית הם צריכים לתמרן בין עבודות הבית והילדים לעבודה, דבר קשה לביצוע. מצד המעסיק גם כן המצב אינו פשוט כלל, התפוקה של העובדים אינה מספקת והלקוחות עלולים להינזק כתוצאה מכך, ואף עשויים לעזוב, ההכנסות יורדות וכיצד יוכל לשלם המעסיק לעובדיו? מסיבה זו ישנה האפשרות לבעל העסק להוציא את עובדיו לחל”ת, כך העובדים אינם מאבדים את הזכויות שלהם במסגרת יחסי עובד מעביד, וכן מי שיוצא לחל”ת מעבר ל30 יום זכאי לדמי אבטלה.

התנהלות עסקית בזמן קורונה – הקלות לעסקים:

 • דחייה בחודש של תשלום ארנונה עסקית.
 • דחייה של תשלומי המים.
 • גמישות במקרים פרטיים של לקוח שאינו יכול לשלם עבור חשמל.
 • הקדמת תשלומים לספקי הממשלה.
 • דחיית מועד הדיווח והתשלום למע”מ (חד חודשי ל26.3, ודו חודשי ל27.4).

לעצמאיים גם כן הדבר מורכב ומסובך, שכן, אצלם, אם יעבדו יקבלו כסף, ואם לא יעבדו לא יקבלו כסף. עצמאיים מסתמכים על העבודה שלהם והיא זו שמכניסה כסף, בניגוד לשכירים לא מספיק שיהיו במקום העבודה, הם צריכים לייצר כסף בכל רגע נתון.

המדינה מודעת למצב שנוצר ועל כן מספקת רשת ביטחון לעסקים. לעצמאים יינתן מענק בגלל הירידה הצפויה בהכנסות בשנה הנוכחית. ע”פ צו הביטוח הלאומי בסוגי עבודות מסוימים ובתנאים מיוחדים, עצמאים יחשבו כשכירים בנושא תשלום ביטוח לאומי.

הלוואות לעסק, חישוב הכנסות

מלבד מענק, עסקים קטנים ובינוניים יהיו זכאים לקבל הלוואה בערבות המדינה עם תנאים נוחים:

 • אפשרות לדחות בחצי שנה את החזרי ההלוואה.
 • ערבות מדינה מוגדלת ב85% במקום 70%.
 • בטחונות נמוכים עד 10% (במקום 25%) מגובה ההלוואה.
 • אפשרות לפרוס את החזרי ההלוואה עד 5 שנים.
 • תהליך האישור מהבנק יהיה מהיר יותר – עד 9 ימי עבודה.
 • ביטול תשלום אגרת בדיקה כלכלית.

סך ההלוואה: 8% מהמחזור השנתי או עד 500,000 שקלים – הגבוה מהם. קראו עוד בנושא תוכנית עסקית הלוואות.

התנהלות עסקית בזמן קורונה היא לא משהו שצפינו אותו. עסק שמתנהל בצורה נכונה הוא עסק שתוכנן מראש לאורך זמן, יש תכנון מדויק מבחינת הוצאות, הכנסות, פעולות שנצרכות לעשות וכדומה. כאשר מגיע דבר המטלטל את כל העסק צריך לחשוב כיצד מתמודדים איתו על מנת להמשיך ולנווט את העסק בצורה הנכונה ולא להיפגע.

כאשר מנהלים עסק, צריך לקחת בחשבון שעשויים להיות משברים ולדעת כיצד להתמודד איתם. עסקים המלווים ביועצים עסקיים מקבלים ייעוץ וליווי גם בימי המשבר האלה, במיוחד כשמדובר בעולם מושגים פיננסי שלעתים רחוק מבעל העסק, לעומתו ייעוץ עסקי השוחה בעולם הכלכלי ויכול לסייע לו כיצד להתמודד מבחינה כלכלית, ובנוסף לזה, יועצים עסקיים מכינים את העסק גם לרגעים הלא צפויים, ומספקים להם את הכלים כיצד להתמודד איתם, איך לצאת מהם כשידם על העליונה.

בכל אופן חשוב להיצמד להוראות וההנחיות של משרד הבריאות על מנת לשמור על הבריאות של כולנו.

מדריכים נוספים שיעניינו אותך

תוכן עניינים

שתפו:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מאמרים אחרונים שעלו לאתר
דרושים

דרושים יועץ עסקי, מנהל מדיה ומשרות נוספות

ייעוץ ארגוני בנתניה

האחריות הכרוכה בניהול של עסק היא גדולה מאוד, ויש משמעות לכל חתיכה בפאזל, מהבעלים, ועד לאחרון העובדים הזוטרים. אין ספק כי יש ניהול עובדים ורמות

ייעוץ ארגוני ברעננה

לא כל עסק יודע לעבוד נכון, ולכן, שווה לכם להיכנס לתהליך של ייעוץ ארגוני ברעננה, שיעזור באופטימיזציה של העסק.

ייעוץ ארגוני בתל אביב

ניהול של ארגון מכל סוג, הוא אינו דבר פשוט כלל וכלל, שכן כל ארגון הוא שונה ומגיע עם האתגרים שלו. יש הרבה מאוד אספקטים הקשורים

ייעוץ ארגוני בחיפה

העיר חיפה לקחה בשנים האחרונות כמה צעדים קדימה מבחינת קידום עסקים ואזורי מסחר. העיר מתפתחת בקצב מסחרר והרבה מאוד חברות וארגונים בוחרים לעבוד בה, לאור

דברו איתנו
אודות אורי מלר - מנהל חברת MINDED
אורי מלר
אודות עדי איצקין - מנהלת חברת MINDED
עדי איצקין
בקשו שיחה חוזרת
Call Now Button
התחלת שיחה
1
היי, נעים מאוד, שמי עדי.
במה אוכל לעזור?