fbpx

פתיחת עוסק פטור

פתיחת עוסק פטור דורשת תכנון מוקדם הכולל הגדרת יעדים ומטרות של העסק שלכם. במדריך הבא תוכלו לפתוח עוסק זעיר צעד אחר צעד, וכמו כן נדבר על ניתרונות והחסרונות.
סימן שאלה, דילמה, התלבטות

אם אתם לקראת פתיחת עסק ועדיין לא בקיאים בכל המושגים של העולם הזה, הגעתם למקום הנכון. זה המקום לומר שאינך היחיד שהעולם הזה זר לו. אנשים רבים עומדים לפני הקמת עסק ולא יודעים כיצד ומאיפה להתחיל. במאמר זה נדבר על פתיחת עוסק פטור, מי הוא עוסק פטור? ממה הוא פטור? ואיך מקימים עסק כזה? נתחיל מהגדרת המושג. בעבר נקרא “עוסק זעיר”. עוסק פטור הוא סוג עסק אחד מתוך כמה סוגים, הוא צורת התאגדות. למעשה מדובר בעצמאי שאינו גובה מע”מ (מס ערך מוסף) מהלקוחות שלו. ישנם מקרים מיוחדים בהם עוסק פטור כן גובה מע”מ מלקוחותיו:

 1. בעסקאות של מכירת מקרקעין.
 2. בעסקאות של מכירת ציוד במידה ובזמן קניית הציוד העוסק שילם מע”מ וביצע ניכוי תשלום המע”מ בזמן הדיווח לרשות המיסים.
פתיחת עוסק פטור, התלבטות לגבי סוג העסק

מי יכול להיחשב עוסק פטור?

מי שמחזור הכנסותיו מהעסק הוא לא יותר מ-100,187 ₪ בשנה. (זוהי התקרה לשנת 2019, התקרה משתנה משנה לשנה). ההגדרה הזו אינה מוחלטת, היות וישנם בעלי מקצוע בתחומים מסוימים שצריכים להירשם כעוסק מורשה למרות שמחזור הכנסותיהם לא עולה על הסכום הנ”ל, לדוגמא: רופא, טכנאי, מנהל חשבונות ואדריכל). היתרונות של פתיחת עוסק פטור:

 • פטור מדיווחים חודשיים למע”מ
 • פטור מהתשלום מע”מ
 • פטור מניכוי מס במקור (רשות המיסים היא זו המחליטה על סעיף זה).

לעומת זאת החסרונות של פתיחת עוסק פטור:

 • אינו רשאי לקבל החזר או לקזז את המע”מ ששילם על הוצאות העסק.
 • אינו רשאי להוציא חשבוניות אלא קבלות בלבד (דרישת תשלום של עוסק פטור היא קבלה)

עוסק פטור נוצר במטרה להקל על עסקים קטנים בעלי מחזור מכירות נמוך.

עסקים, איורים של הצלחת עסק

שלבי פתיחת עוסק פטור

לפני שמתחילים יש לבצע 2 בדיקות בכדי לוודא שאתם עומדים בתנאי קבלת עוסק פטור, 

 1. בדיקת מחזור עסקאות, ניתן לחשב במחשבון מיוחד ע”פ ההכנסות המשוערות שיהיו לכם בכל חודש. באם ההכנסה השנתית היא מעל 100,187 ₪ לא ניתן להיות עוסק פטור אלא עוסק מורשה.
 2. בדיקת תחום העיסוק. ישנם תחומים מסוימים שמצריכים פתיחת עוסק מורשה ולא ניתן לפתוח עבורם עוסק פטור. ניתן למצוא את התחומים המלאים באתרי האינטרנט השונים.

כעת, לאחר ש-2 הבדיקות העלו את ההראה לעוסק פטור ניתן להתחיל בפתיחת התיק. בניגוד למה שחושבים, ולמרות העידן הדיגיטלי המתפתח, אין אפשרות לפתוח תיק עוסק פטור דרך האינטרנט בלבד, בשלב זה קיימות 2 אפשרויות לפתיחת עוסק פטור, האחת באופן עצמאי, והשנייה באמצעות רואה חשבון או יועץ מס. להלן 3 השלבים:

 1. פתיחת תיק במע”מ: מילוי טופס 821, צילום תעודת זהות של מבקש התיק, חוזה שכירות של מקום העסק או הדירה בה אתה גר ואישור הסמכה לתחום בו אתה עוסק.
 2. פתיחת תיק במס הכנסה: מילוי טופס 5329, צילום תעודת זהות של מבקש התיק, חוזה שכירות, ומילוי טופס 2542 – בקשה לפטור מניכוי מס במקור.
 3. פתיחת תיק בביטוח לאומי: מילוי טופס 6101 – טופס דין וחשבון רב שנתי. וכמובן שים לב שיש לך ביטוח ושאתה משלם ביטוח לאומי. (עוסק פטור מחוייב לשלם לביטוח לאומי).

פנסיה של עוסק פטור האם קיים ואיך?

ע”פ חוק הפנסיה החדש (שנכנס לתוקפו בשנת 2017) יש להפריש כספים לפנסיה. איך תדעו כמה להפריש? ע”פ התנאים הבאים:

 1. במידה והשכר שלך הוא עד מחצית מהשכר הממוצע יש להפריש 4.45%.
 2. במידה והשכר הוא מעל למחצית, יש להפריש 12.55%.

ניתן להיעזר במחשבוני הפנסיה באתרים השונים באינטרנט. חשוב לשים לב שאמנם לעוסק פטור יש פטור ממע”מ ולכן אינו צריך לדווח באופן חודשי, אולם אחת לשנה יש להגיש טופס הצהרה עד 31.1 באשר לכל ההכנסות שהיו לעסק באותה השנה, וכן יש לדווח גם למס הכנסה אחת לשנה. השאיפה של עוסק פטור היא להראות למס הכנסה רווח כמה שיותר קטן וזאת על מנת לשלם את המיסים הנמוכים ביותר שניתן. לכן מומלץ לשמור את כל ההוצאות הקשורות לעסק ולדווח עליהם. ניתן לקזז את ההוצאות מסך כל ההכנסות כך שהרווח הגולמי יהיה קטן יותר.

נתונים עסקיים מצליחים

עולם המושגים של עוסק פטור

ניתן לראות כי עולם המושגים של פתיחת עוסק פטור רחב ומגוון, ולא כל מי שמקים עסק בהכרח יהיה בקיא בו. ולכן קיימות חברות ייעוץ עסקי מקצועיות המסייעות ועונות בדיוק לצרכים אלו. אתם עומדים בפני הקמת עסק, לא יודעים איזה סוג עסק אתם נדרשים לפתוח. האם עוסק פטור זה הפתרון? עוסק מורשה? או בכלל פתיחת חברה בע”מ? 

עומדים בפניכם קונפליקטים רבים, באיזה סוג של התאגדות יש פחות הוצאות כספיות, איך עושים את זה מסודר? איך תדעו האם העסק שלכם צריך לדווח למע”מ? אלו שאלות שעולות לא אחת לאנשים שמעוניינים לפתוח עסק עצמאי, גם אם מדובר בעסק קטן או גדול, במספר עסקים מקבילים, וכדומה. אנשי מקצוע עשויים לסייע לך בפתיחת עוסק פטור כך שתוכל להיות רגוע שיש מי שמטפל בזה בעבורך.

מדריכים נוספים שיעניינו אותך

תוכן עניינים

שתפו:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מאמרים נוספים באותו הנושא
מאמרים אחרונים שעלו לאתר
הערכת עובדים בארגון

אחת השיטות הנפוצות ביותר לבדוק את איכות העובדים במקום העבודה, היא ביצוע הערכת עובדים בארגון אשר נותנת קנה מידה ביחס לתפקודו של העובד והאם הוא

התייעלות עסקית

המטרה של כל עסק שנפתח הוא לעבור את השנה הראשונה אשר נחשבת כקשה ביותר ואינה מביאה לרווחיות של העסק ולאחר מכן להתחיל בתהליך של התייצבות

English

Winning Business Consulting for Economic Growth! Strategy and Creativity: We will build with you a detailed and comprehensive business plan that includes data analysis and

ייעוץ עסקי עיצוב

אמנים ומעצבים? המאמר הבא בשבילכם..! במאמר נסביר מהו ייעוץ עסקי עיצוב? כיצד מנהלים נכון עסק בתחום העיצוב? וגם, מהם כללי הברזל שחייבים להכיר.

גיוס הלוואות-קורונה

תן לנו לדאוג לעסק שלך! בדוק זכאותך עכשיו + 0 לקוחות מרוצים 0 % הצלחה בגיוס הלוואות + 0 סה”כ כספים שגוייסו ללקוחותינו השאר פרטים

דברו איתנו
אודות אורי מלר - מנהל חברת MINDED
אורי מלר
אודות עדי איצקין - מנהלת חברת MINDED
עדי איצקין
בקשו שיחה חוזרת
Call Now Button
התחלת שיחה
1
היי, נעים מאוד, שמי עדי.
במה אוכל לעזור?